W ramach ogólnopolskich kampanii społeczno-edukacyjnych Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!, Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać i akcji Stop Korona-Oszustwom, Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora rozpoczyna nową akcję edukacyjną pt. „Seniorze, sprawdź Rachmistrza!”, której celem jest zwiększenie świadomości i edukacja w zakresie weryfikacji autentyczności rachmistrzów spisowych w trakcie trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Seniorze, sprawdź Rachmistrza! – obejrzyj najnowszy film w Głos Seniora TV:

https://www.youtube.com/watch?v=-_ZACWEVa_8

Najbezpieczniejszą i najbardziej rekomendowaną metodą jest samospis internetowy przez formularz wyłącznie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystyczne dostępny pod adresem spis.gov.pl. Osoby, które mają problem z dokonaniem samospisu internetowego powinny zasięgnąć pomocy u członków rodziny (np. dzieci czy wnuków) lub sąsiadów.

Ministerstwo Rodzinu i Polityki Społecznej zaprasza wszystkich Seniorów do utworzonej na portalu Facebook grupy "Bezpieczny i Aktywny Senior". To grupa otwarta gdzie osoby starsze mogą dzielić się swoimi pasjami, zainteresowaniami. To przestrzeń, w której Seniorzy mogą dowiadywać się na co uważać, jak nie dać się oszukać w życiu codziennym, a także gdzie otrzymać pomoc w razie potrzeby. To także przestrzeń dla osób, które na co dzień działają na rzecz osób starszych. Zapraszamy!

Poniżej link do grupy

https://www.facebook.com/groups/485970009264195

Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza osoby starsze do udziału w bezpłatnych szkoleniach mających na celu aktywizację osób starszych z wykorzystaniem opracowanego programu kształcenia w zakresie nauk ekonomicznych i przedsiębiorczości.

Organizowane zajęcia mają charakter spotkań tematycznych, „pogadanek” poświęconych różnym zagadnieniom ekonomicznym i psychologicznym. Każde spotkanie będzie trwać 1,5 godziny.

Na zajęciach omawiane będą m.in. następujące tematy:

Jak liczby nas oszukują?

Bardzo często wyciągamy błędne wnioski i podejmujemy błędne decyzje w oparciu o dane statystyczne lub inne informacje liczbowe. Na zajęciach wyjaśnimy, na czym polegają manipulacje i przekłamania matematyczne, jak je identyfikować i jak prawidłowo interpretować informacje ekonomiczne docierające do nas z mediów.

GrupaWsparcia.pl to w pełni darmowy i anonimowt portal dla osób szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. Bezpieczna przystań, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami. Od 1 marca 2021r. z portalu GrupaWsparcia.pl można korzystać również za pomocą apolikacji mobilnej dostępnej w systemach Androis oraz iOS

GrupaWsparcia.pl oferuje rozmaite pokoje służące wymianie myśli i dośwaidczeń, wspierające samorozwój oraz poprawę kondycji psychicznej. Aktywne uczestnictwo w grupie to nie tylko pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów, to także praca nad sobą i rozwój osobisty.

Przejdź do portalu GrupaWsparcia.pl.

15 marca 2021 roku, w Światowy Dzień Konsumenta, Stowarzyszenie MANKO – wydawca Magazynu Ogólnopolski Głos Seniora, organizator Programu Ogólnopolska Karta Seniora – Gmina Przyjazna Seniorom oraz ogólnopolskiej kampanii społecznej Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę! przypomina o trwającej ogólnopolskiej kampanii edukacyjną Stop Manipulacji – nie daj się oszukać!, a także realizowanej w jej ramach akcji Stop Korona-Oszustwom.

W ramach Tygodnia Świadomości Konsumenckiej z Głosem Seniora Stowarzyszenia przypomina o swoich działaniach prowadzonych w kampanii Stop Manipulacji - nie daj się oszukać oraz Stop Korona-Oszustwom! Codziennie przez cały tydzień będą pojawiać się posty na naszych profilach: Głos Seniora, Ogólnopolska Karta Seniora oraz Stop Manipulacji - nie daj się oszukać.

Niestety wyjątkowa sytuacja związana z pandemią COVID-19 powoduje, że do „pomocy” seniorom włączają się również oszuści, dostrzegając szybki i łatwy zysk w obliczu wybuchu społecznej paniki. Wszechobecny lęk, szczególnie wśród osób w wieku 60+, skrzętnie wykorzystują manipulatorzy na wielu płaszczyznach. Działają w Internecie, ale też w kontakcie bezpośrednim. Do tej pory oszuści wymyślili ponad 30 różnych modyfikacji technik manipulacyjnych. Informacje na ten temat spływają do Policji z całej Polski.

Tym razem zachęcamy do zapoznania się z inicjatywą Pani Oli Żelazo i jej serią filmów publikowanych na serwisie YouTube "Trening Seniora".

Nie sprawdzaliśmy tego na własnej skórze ale ludzie mądrzejsi od nas twierdzą, że akywność fizyczna ma ogromny wpływ na odporność, której szczególnie teraz bardzo potrzebujemy. Dlatego zachęcamy Was do ćwiczeń.

I koniecznie, zawsze pamiętajcie o rozgrzewce.

 Link do całej serii znajduje się pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=XmiC0pWjBy8&list=PLojgHECmSFuG64g-ZyLG9dO2zgfgBXQKy

Pomimo tego, że wirus SARS-CoV-2 jest już znami prawie od roku i  pewnie wszyscy nasi Klubowicze dobrze znają zasady postępowania mające na celu zminimalizowanie ryzyko zakażenia, spójrzcie na film do którego link znajduje się poniżej i przestrzegajcie poruszanych w nim prostych zasad.

Dbajcie o siebie i innych.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=iwjXGTBNxtc

Serdecznie zapraszmy do zapoznania się z cyklem Senior w domu autorstwa Pani Małgorzaty Konspin dostępnym na serwisie YouTube.

Publikowane filmy mają na celu zmotywowanie do aktywności, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Dużo dobrej zabawy i ciekawych pomysłów.

Serdecznie polecamy.

Link do calej serii dostępny jest pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=z6QpUxtymm8&list=PL2e9a2--73I-7bbNAglUviDATFy8BtnKx&index=9

Drodzy uczestnicy Klubu Senior+

Z uwagi na duże zagrożenia epidemiczne a przede wszystkim w obawie o Wasz stan zdrowia nie możemy spotkać się w Klubie Seniora jak miało to miejsce dotychczas.

Mamy świadomość, że jest to ciężki  czas dla wszystkich a  szczególnie dla Was.

Pamiętajcie, że jesteśmy cały czas do Waszej dyspozycji.

Jeżeli tylko odczujecie potrzębę chociażby zwykłej rozmowy śmiało kontaktujcie się z nami pod nr telefonów 324755128, 32 4755129 a także mailowo. Jeżeli potrzebujecie pomocy w zrobieniu zakupów, załatwieniu spraw urzędowych poinformujcie nas o tym.

Jeśli, któremuś z Was jest w tej sytuacji wyjatkowo ciężko i potrzebuje wsparcia specjalisty także chętnie wam pomożemy.

Zapewniamy Was, że my także mamy nadzieję, że ten czas szybko minie i znowu będziemy mogli wszyscy razem się spotkać.

Uważajcie na siebie i dbajcie o swoje zdrowie.

logotyp programu senior+W związku z poleceniem nr 42/2020 Wojewody Śląskiego z dnia 24 marca 2020r. informujemy, że okres zawieszenia działalności placówki Klub "Senior+" ulega wydłużeniu do dnia 10 kwietnia 2020r.

logotyp programu senior plus

Klub Senior+ w Zebrzydowicach został utworzony w 2018 r. w ramach Modułu I – Utworzenie lub wyposażenie Klubu „Senior+” Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020.

W wyniku realizacji zadania powstało miejsce dziennej opieki dla Seniorów, tj. osób w wieku 60+ zarówno kobiet jaki i mężczyzn, nieaktywnych zawodow, które umożliwia im korzystanie z szerokiej i kompleksowej oferty na  rzecz społecznej aktywizacji.

Klub "Senior +" ma  na celu uwzględnienie potrzeb ludzi starszych i ich aktywizację w środowisku lokalnym. Działania podejmowane w ramach działalności klubu Senior+ koncentrują się wokół osób starszych, tworzą im warunki do integracji wewnątrzpokoleniowej.  Zapewnia seniorom 5 godzinną ofertę usług tygodniowo. Dla osób mających problem w codziennym, samodzielnym funkcjonowaniu przewiduje się dowóz oraz opiekę opiekunki w trakcie zajęć w Klubie.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w Klubie proszone są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach - osobiście lub pod numerem telefonu: 32 4755119.

Działanie dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego "Senior+" na lata 2015-2020.

Aktualnie zadanie to realizowane jest ze środków własnych gminy.