Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze”, to bądź czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła.

Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości, zawyżają ceny bądź też obiecują wykonanie w ramach dotacji usługi, która nie podlega dofinansowaniu w ramach dotacji.

Dotację możesz przeznaczyć wyłącznie na:

 

  1. Audyt energetyczny.
  2. Ocieplenie ścian, stropu, podłogi.
  3. Wymianę okien, drzwi, bramy garażowej.
  4. Wymianę starego pieca – kotła na paliwo stałe – na następujące źródło ciepła: pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet – wyłącznie o podwyższonym standardzie. Dofinansowaniu nie podlega zakup i montaż kotłów na węgiel (niezależnie od klasy kotła).
  5. Instalację CO i CWU.
  6. Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
  7. Mikroinstalację fotowoltaiczną.

Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do Ciebie  jako wnioskodawcy i beneficjenta.

W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musisz zapłacić Ty jako  wnioskodawca.

Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości, co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty.

PODPISUJĄC PEŁNOMOCNICTWO, DAJESZ KOMUŚ PRAWO DO DYSPONOWANIA PRZYZNANĄ CI DOTACJĄ I WYSTĘPOWANIA W TWOIM IMIENIU – przy czym to Ty jako Wnioskodawca odpowiadasz za źle rozliczoną dotację, czy też dotację wydatkowaną niezgodnie z przeznaczeniem.

NIGDY NIE PODPISUJ TAKZĘ NIEWYPEŁNIONYCH FORMULARZY „IN BLANCO” PODSUWANYCH CI PRZEZ NIEZNANE OSOBY.