Trwają prace legislacyjne nad rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. Projekt zakłada wypłatę świadczenia „dobry start” w wysokości 300 zł raz w roku na dziecko. Będą się mogli o nie ubiegać rodzice, opiekunowie faktyczni, opiekunowie prawni, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz osoby uczącym się. Projekt zakłada, że będzie ono przysługiwało na dziecko do ukończenia:Trwają prace legislacyjne nad rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. Projekt zakłada wypłatę świadczenia „dobry start” w wysokości 300 zł raz w roku na dziecko. Będą się mogli o nie ubiegać rodzice, opiekunowie faktyczni, opiekunowie prawni, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz osoby uczącym się. Projekt zakłada, że będzie ono przysługiwało na dziecko do ukończenia:1) 18. roku życia w roku, w którym kończy się dany rok szkolny;2) 24. roku życia w roku, w którym kończy się dany rok szkolny – w przypadku dzieci legitymujących sięorzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Z kolei nie będzie ono przysługiwało:1) jeżeli dziecko zostało umieszczone w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie;2) na dziecko odbywające roczne przygotowanie przedszkolne;3) jeżeli na dziecko przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia dobry start, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Aby uzyskać w/w świadczenie trzeba będzie złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie, a w przypadku ubiegania się o świadczenie na dziecko umieszczone w pieczy zastępczej – w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się. Formularz w/w wniosku obędzie udostępniał organ właściwy prowadzący postępowanie w sprawie świadczenia dobry start.Przyznanie wnioskowanego świadczenia nie będzie wymagało wydania decyzji w sprawie. Jedynie odmowa jego przyznania oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia będzie wymagało wydania decyzji.