logotyp Stowarzyszenia pomocy wzajemnej być razem

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach informuje o  trwającym naborze do Programu Korekcyjno -Edukacyjnego oraz  Programu Psychologiczno-Terapeutycznego dla osób stosujących przemoc w rodzinie realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” w Cieszynie.

Program Korekcyjno-Edukacyjny (PKE) będzie realizowany w formie grupowej, uzupełnionej o spotkania indywidualne, natomiast Program Psychologiczno-Terapeutyczny będzie się odbywał w formie indywidualnych spotkań korekcyjno-edukacyjnych, uzupełniających w stosunku do PKE.

Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne są kierowane do:

  • osób skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując do uczestnictwa w programie,
  • osób stosujących przemoc w rodzinie, które uczestniczą w terapii leczenia uzależnień,
  • osób, stosujących przemoc w rodzinie, które same zgłoszą się do programu.

Program kierowany jest do osób dorosłych, które stosują lub stosowały przemoc wobec innych członków rodziny, z terenu powiatu cieszyńskiego, niezależnie od statusu materialnego. Program zaplanowany jest na spotkanie indywidualne kwalifikujące do Programu oraz 56 godzin spotkań grupowych i sesje indywidualne dopasowane do potrzeb uczestników.

Docelowo sesje grupowe odbywać się będą co najmniej raz w tygodniu w okresie do grudnia 2018r w Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem” przy ul. Ks. Janusza 3.

Program nie obejmuje swoim zakresem osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami osobowościowymi, nałogowych hazardzistów, uzależnionych od alkoholu i narkotyków (którzy nie przeszli podstawowego leczenia odwykowego i nie utrzymują abstynencji).

Uczestnicy programu zgłaszać się mogą indywidualnie lub za pośrednictwem pracowników socjalnych, kuratorów, policjantów, terapeutów, itp., którzy w ramach swojej pracy zawodowej stykają się problemem przemocy w rodzinie.

Cele programu obejmują:

  • uświadomienie osobie stosującej przemoc czym są zachowania przemocowe,
  • uzyskanie przez niego świadomości  własnej przemocy wobec bliskich,
  • rozpoznanie przez niego sygnałów ostrzegawczych zapowiadających zachowania przemocowe,
  • opracowanie „ planu bezpieczeństwa”  zapobiegającemu  użyciu siły i przemocy,
  • nabycie nowych umiejętności służących  rozwiązywaniu konfliktów, sporów w rodzinie bez użycia agresji,
  • naukę umiejętności partnerskiego układania stosunków w rodzinie, uczenie się korzystania z pomocy innych,
  • naukę umiejętności konstruktywnego wyrażania uczuć.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie lub chcące uzyskać szczegółowe informacje prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 33 479 54 55 (Biuro Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt”, ul. Ks. Janusza 3, Cieszyn).

Zadanie jest  współfinansowane ze środków Powiatu Cieszyńskiego.